Marcus is een vrolijke zesjarige die vijf dagen in de week naar het Kinderbehandelcentrum van Triade Vitree in Almere gaat. Vanaf zijn tweede jaar was voor zijn ouders duidelijk dat hij zich anders ontwikkelde dan veel andere kinderen. Op dat moment begon voor hen de zoektocht naar een passende omgeving voor Marcus. Een hele uitdaging zo bleek. Moeder Sabina vertelt over deze reis en de interessante weg die zij als gezin bewandeld hebben tot het punt waarop Marcus nu is.
Dit is het laatste deel in een driedelige serie. In dit deel lees je verder over de ontwikkeling van Marcus en waar hij nu, als zesjarige staat.
In de eerdere delen van dit interview hebben we het gehad over hoe je de ontwikkeling van Marcus in samenwerking met het KBC kunt volgen en hoe jullie bepaalde doelen vaststelden. Waar moeten we daarbij aan denken?
Het zijn altijd kleine stappen. Marcus kon bijvoorbeeld niet duidelijk maken wat hij graag wilde. Hij communiceerde niet met woorden en we hadden weinig inzicht in zijn behoeftes. Op het KBC werd gekeken naar hoe Marcus wel zou kunnen communiceren. Bijvoorbeeld met plaatjes of instrumenten, of door aanrakingen. Daarmee wordt vervolgens getest; wat lijkt te werken en wat niet. En stap voor stap breiden we dit vervolgens ook thuis uit. Het lijkt allemaal zo simpel, maar kunnen aangeven dat hij dorst heeft, of trek was voor Marcus niet vanzelfsprekend. Dat hij dit nu wel kan, is echt een enorme stap geweest.
Marcus kan nu dus zijn behoeften steeds beter duidelijk maken. Wat zijn andere ontwikkelingen die jullie de afgelopen jaren gezien hebben?
Dat zijn er zoveel! Meer dan we van tevoren hadden kunnen bedenken. Marcus kan duidelijk maken wat hij wil of nodig heeft, of dat nou iets te drinken of eten is, televisie kijken of naar buiten gaan. In ongeveer twee jaar tijd heeft hij geleerd dit – en meer! – aan ons over te brengen. Ook kan hij nu zonder hulp uit een beker drinken, zijn eigen broek optrekken en hij leert hoe hij kan omgaan met tanden poetsen. En nogmaals, dit lijkt zo simpel, maar het zijn voor Marcus en voor ons grote veranderingen.
Wat ook opvalt is dat hij meer focus heeft dan voorheen, beter aan tafel kan blijven zitten en met aandacht ergens mee bezig zijn. Marcus gaat met zoveel plezier naar het KBC en we zien bij hem veel minder frustratie. De dag-structuur helpt hem daar ontzettend bij. Zodra er iets afwijkt, bijvoorbeeld als vaste gezichten niet aanwezig zijn door vakanties, dan komen de oude streken weer naar boven en dan kan Marcus behoorlijk van slag zijn. Dit uit zich soms niet direct, maar komt pas later naar voren en het kan ook een aantal dagen effect op hem hebben. Hierin hebben wij als ouders ook groei doorgemaakt. Door de samenwerking met het KBC herkennen we dit veel beter bij Marcus en weten we hoe we hem zo goed mogelijk door zulke momenten kunnen loodsen.
Heb je ter afsluiting tips, of advies voor andere ouders die nog aan de start van hun reis staan?
Ik zou zeggen dat ouders vooral niet bang moeten zijn om vragen te stellen. Er komt behoorlijk wat op je af dus stel die vragen en stel ze desnoods nóg drie keer! Betrek je familie en vrienden, maar vind ook de juiste professionals om je heen. En blijf bij het kiezen van een plek voor jouw kindje bij jezelf; welke organisatie past bij waar jij in gelooft, bij wat jij denkt dat werkt voor jouw kind. Wij hebben de voor Marcus beste plek gevonden bij Triade Vitree. Die plek is er voor andere kinderen ook!
Kijk en luister hieronder naar het hele verhaal van Sabina en Marcus.
Ontdek het Kinderbehandelcentrum
Kom meer te weten over het Kinderbehandelcentrum, onze visie, werkwijze en mogelijkheden voor jouw kind!